Lütfen bekleyin..

Mehmet Sebih Altun

BU BAHAR DA BARIŞ OLMALI

14 Mart 2016, 14:32 - Okunma: 1952

Dünyanın hemen her yerinde oluşan kaos doğanın yeniden canlanmasına paralel insanlığın ve barışın hakim olduğu bir dünya temennisiyle yazıma başlamak istiyorum.

Bölgemizde ve bütün dünyada yaşanan savaşlar çocuktan yaşlısına kadar yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine milyonlarcasının yaşadığı toprakları terk etmesine yol açtı. Bütün dünya savaşı durdurmak yerine silah göndererek birilerini destekleyip savaşın olağanca devam etmesini sağlamaya çalışıyorlar. Bir grubu terörist ilan edip diğer bir grubu ılımlı diye destekleyip birbirlerini katletmelerini masa başında viskilerini yudumlayarak sinema izler gibi izliyorlar.

Her ölen onlarca insana sevinenler masa başında ateşkes ilan edip grupları durdurabiliyorlar. Savaşanlar değil de silah tüccarı devletler ateşkesi sağladığını ilan edip bir süreliğine durduruyorlar.

Kan gölüne dönen dünyamız artık insanlar için büyük bir kış mevsimine girmişti. Her an patlamalar yaşanabiliyor ve yüzlerce insan aynı anda hayatını kaybedebiliyor. İnsan denen varlık kendi soyunu kırmakla karşı karşıya kalmıştır.
Şimdi doğa ve canlılar için bahar geldi. Kış boyunca ölü duran tabiat bir anda dirilmeye ve canlanmaya başladı.

İnsanlar için de bahar gelmesi kaçınılmazdır. Bölgemizde, komşularımızda ve diğer dünya ülkelerinde devam eden savaşların sonlanması için büyük bir fırsat doğdu.

Artık bahar geldi. Bütün tabiat gibi insana da bahar geldi. Artık silahlar susmalı. İnsanlık kendi kendini yok eden bu amansız ve gereksiz savaş haline bir son vermeli. Birbirini katleden kardeş kavgasına bir son vermeli. Suriye başta olmak üzere her gün ölümlerin yaşandığı dünya ülkelerinde acilen ateşkesi sağlayıp barışın ve kardeşliğin tesisi elzemdir. Çünkü insanlık kendi kendini yok edecek kadar vahşileşmiş durumda. Bunun kontrolü de imkansız hale gelebilir. Bu durum insan olarak hepimizi üzmekte ve sonlanması arzusu şiddetle ön plana çıkmaktadır.

YİNE BAHAR GELDİ.

Ölen vicdanlar yeniden yeşermeli. Ölen kardeşlik olgusu yeniden doğmalı. Barış, yeniden bir çiçek gibi açmalı. Ağaçların coşkusu insanlığı kıskandırırcasına haykırırken insanlık bu haykırışı görmeli. Ağaçların azmi insanlığa ders olmalı. Herkes insanca yaşamalı.

YİNE BAHAR GELDİ.

Huzur yeniden inşaa edilmeli. Çocukların oyun parkları ölüm parkları olmaktan çıkmalı. Çocuklar silah değil, kalem tutmalı. Dünyaya gelen günahsız bebeklerin ömrü bir kelebek gibi bir anda solmamalı. Dünyaya güzellik katan tabiatın canlılığı insana vicdani canlılık kazandırmalı. Kardeş kardeşe mermi değil gül atmalı. Dünyayı barut kokusu değil, yüreklere rayiha veren çiçek kokuları sarmalı.

YİNE BAHAR GELDİ.

Yaşam bize yan yana, el ele, gönül gönüle yaşamayı sunarken, insanlık onu elinin tersiyle itip birbirine düşman olmamalı. Bu bahar, bize sevgi getirmeli, barış getirmeli, yanlışları görmeyi getirmeli, dostluğu getirmeli, güven ve istikrar getirmeli. Bu bahar bize insanca yaşamı getirmeli.Hadi şimdi silahlar susmalı, doğa konuşmalı.Tabiat konuşmalı.Onların lisanı hal ile verdikleri mesajı doğru anlamalı ve doğru uygulanmalı.Bize sevgi ve heyecanla gelen baharı sevgiyle karşılamalı.
Baharların sevgi saçtığı bir dünyaya ulaşmak dileğiyle. Sevgi ile kalın..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
72 gün önce
73 gün önce
113 gün önce
246 gün önce
319 gün önce
442 gün önce
473 gün önce
536 gün önce
655 gün önce
819 gün önce
820 gün önce
913 gün önce
917 gün önce
977 gün önce
1177 gün önce
1204 gün önce
1278 gün önce
1513 gün önce
1555 gün önce
1637 gün önce
1843 gün önce
2020 gün önce
2361 gün önce
2383 gün önce
2551 gün önce
2605 gün önce
2614 gün önce
2674 gün önce
2698 gün önce
2722 gün önce
ESNEK
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=