Lütfen bekleyin..

Abdullah Basmacı

Sen’le Nerelerde Karşılaşmak İsterdim?

22 Ocak 2017, 17:16 - Okunma: 1477

 
            İlk karşılaşmaların etkisine inananlar çok olmalı ki bunun üstüne yazılanlar nice sayfaları doldurmuş.

            Kimi bu karşılaşmaları ben ve öteki olarak anlamış/anlatmış. Kimisi ilk duygusal anların yaşandığı zaman olarak anlamış/anlatmış. Kimisi de düşmanların savaş meydanlarındaki karşılaşmaları olarak anlamış/anlatmıştır. Vb.

            Ben ise bu yazımda “Sen” inle nerelerde ne tür karşılaşmalarımız olsun isterdim? On haliyle anlatacağım. ( on ile sınırlamam, metnin sınırının belirlenmesi içindir.)

            İlk olarak senle “seksek” oynarken karşılaşmak isterdim. “Seksek, yere tebeşir ile birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilmesi ve numaralandırılmasıyla oynanan bir tür sokak oyunudur. Çizili alanların içine sırayla yassı bir taşı ya da kiremit parçası atılır, tek ayaküstünde sekerek o tası çizilmiş kare veya dairelerden geçirilir ve (çizgilere basmadan ve çift ayaküstüne düşmeden) tekrar başa dönülür.” Bu karşılaşmada senin yürüyüşünü/sekişini bir annenin çocuğunun ilk yürüyüşünü izlerken ki duygusuyla uzun uzun izlemek isterdim. Öyle izlemek isterdim ki seni tüm karşılaşmalarımızda hep o yürüyüşünle hatırlasın beynim.

            İkinci olarak senle bir oyuncak dükkânında karşılaşmak isterdim. Sen, en sevdiğin oyuncaklarla zaman geçirirken, ben o dünyanda olma hayalleri ile seni izlemek isterdim.

            Üçüncü olarak senle bir yaz günü, yapraksız bir ağacın altında dinlenirken karşılaşmak isterdim. Yapraksız diyorum çünkü gölgenin tenine değmesini ilk karşılaşmamızda kıskanarak bakmak istemezdim.

            Dördüncü olarak senle bir ikindi vakti üzeri ( güneşin batmak üzere kızıla döndüğü an) karşılaşmak isterdim. Bunu sırf sen istiyorsun diye, merak ettiğim için isterdim.

            Beşinci olarak senle bir otogarın yolcu uğurlama salonunda karşılaşmak isterdim. Olur, da olduğumuz yerden ayrılmak istemezsin ve başını yaslarsın omzuma diye. Biliyorum isteyip yapmadığın şeyleri söylüyorum ama olsun senle böyle karşılaşmak isterdim.

            Altıncı olarak senle farklı dillerin konuşulduğu bir yerde ve farklı dilleri konuşarak karşılaşmak isterdim. Tıpkı bir müziğin evrenselliği gibi sen konuştukça ben mest, ben konuştukça sen hoş ol isterdim.
            Yedinci olarak senle gözbebeklerimizde karşılaşmak isterdim. Bu bizi birbirimize öyle yakınlaştırmış olacaktı ki nefesin kulağıma bir vahiy gibi kelimelere dönüşecekti. Ve ben öyle anlayacaktım seni. Bir peygamberin arı vızıltısını sözcüklere dönüştürmesi gibi.
            Sekizinci olarak senle bir pamuk tarlasında karşılaşmak isterdim. Yıllardır herkesten sakladığın tenine (renk olarak da yumuşaklık olarak da) benzettiğimden olsa gerek. Veya belki de küçük ellerimle sabah nemliyken dokunduğum bembeyaz pamuğun eskiden beri bende bıraktığı histir seninle burada karşılamak isteğim.

            Dokuzuncu olarak senle ülkemin en büyük şehrinin en kalabalık caddesinde en çok tanımadıklarımın arasında karşılaşmak isterdim. Senle karşılaşınca tüm insanlar bana yabancı çünkü.

            Ve son onuncu olarak (son derken bu yazı için belirlediğim karşılaşmalar için son ) senle Sultan Ahmet Camisinde Muhammed’i, Ayasofya Kilisesinde İsa’yı, İstanbul da âlemi, âlemden kasıt SEN’İ konuşmak isterdim.

            EVET, gerçekten şuan bunları isterdim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
184 gün önce
188 gün önce
433 gün önce
568 gün önce
652 gün önce
659 gün önce
692 gün önce
842 gün önce
867 gün önce
939 gün önce
982 gün önce
993 gün önce
997 gün önce
1090 gün önce
1103 gün önce
1123 gün önce
1175 gün önce
1195 gün önce
1210 gün önce
1221 gün önce
1237 gün önce
1257 gün önce
1271 gün önce
1293 gün önce
1300 gün önce
1320 gün önce
1326 gün önce
1356 gün önce
1390 gün önce
1398 gün önce
1405 gün önce
1410 gün önce
1416 gün önce
1436 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=