Lütfen bekleyin..

Diyaddin DEMİRHAN

KÜDÜS FİLİSTİN'İN DEĞİLDİR

03 Ağustos 2017, 18:23 - Okunma: 1037

Yazımızın başlığını görenler muhtemelen hemen bir öfke ile bu nasıl başlık diye söylenmeye başlamışlardır. Evet tekrar ediyorum Kudüs Filistin'in değildir, bütün ümmetin ortak değeridir ve  bu kutsal davayı sadece Filistin'li kardeşlerimizin sırtına yüklemekten vazgeçmeli Müslümanlar.

Kudüs neden bu kadar önemli ki yüzyıllardır bitmeyen bir kavga ve sahiplenme devam ediyor diye bir baktığımızda bunun sayamayacak kadar çok nedenini olduğunu görürüz, ancak biraz hafızalarımızı tazelemek adına bir kaç madde sayabiliriz.

1-Yüce Allah tarafından, etrafıyla birlikte kutsal kılınan Mescid-i Aksâ'nın bulunduğu kutlu şehir. Yeryüzünün en eski ikinci ve en mukaddes üçüncü mescidinin mekânı. Semâvi dinlerin, semâlara uzanan nebîlerin, bağrında dinlenen velîlerin beldesi. Her karış toprağında, nice peygamberlerin hatırasını ve izlerini taşıyan kutsal belde Kudüs.

2-Üç dinin atası Hz İbrahim, hanımı Hz Sârâ ile Kudüs yakınlarındaki Sebu'da yaşamıştı. İkinci oğlu Hz İshak burada doğdu ve 160 yaşında Kudüs yakınlarında vefât etti. Babası Hz İbrahim'in el-Halil kasabasındaki mezarının yanına defnedildi. İshak, Yakup, Yusuf peygamberlerin ve Sârâ Annemizin kabirleri de burada.

3-Peygamber Efendimiz hicretten sonra 17 ay boyunca, namaz kılarken Mescid-i Aksâ'yı kıble edindi. Yüzünü Kudüs'e döndü. (Yani Müslümanların ilk kıblesidir.)

4-Peygamber Efendimiz Miraç yolculuğunda Burak'a binip Mekke'den Kudüs'e, Kudüs'ten arş-ı âlâya yolculuk yaptı. Medine'den önce, Kudüs'e hicret etmişti. Kudüs, İsrâ (gece yolculuğu) mucizesinin ikinci durağı, Miraç (yükseliş yolculuğu) mucizesinin birinci durağı oldu. Daha birçok neden daha sayılabilir Kudüs'ü değerli kılan ama bu kadarı bile değerini ortaya koymak için yeterli.

Kudüs alabilmek için tek bir Yahudi'nin bile olmadığı bir yerde bir İsrail Devleti kurduruldu, Kudüs adeta elimizden gasp edilmeye çalışılıyor. Hala Müslümanların tepkisinden çekinen Yahudi'ler tam olarak ele geçirmiş değiller Kudüs'ü,

Zaman zaman Müslümanları test ediyorlar acaba ne olur diye ,çoğu zaman Müslümanlar gerekli tepkiyi ortaya koyuyor, ancak gittikçe bu tepkinin tozunun düştüğüne inanıyorum. İsrail tepkisizliğin kıvama geldiğini hissettiği gibi bir daha Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişlerine izin vermeyecektir diye düşünüyorum. Müslümanların bu davayı sonuna kadar sahiplenmesi ve bir an bile boş bırakmaması gerekir. Bu kutsal Davayı bu güne kadar taşıyanları örnek alıp, gelecek nesillere aktarmak gerekiyor.

Mescid-i Aksa'yı gördüğüm düşümde, Götür Müslüman'a Selam diyordu,

Dayanamıyorum bu ayrılığa, Kucaklasın beni İslam diyordu. 

Rahmetli Mehmet Akif İNAN'ın dizelerinde bahsettiği gibi Mescid-i Aksa Müslümansız, Müslüman Mescid-i Aksa'sız duramaz durmamalıdır, Müslümanların onurudur, şerefidir Kudüs.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Maruf Özülkü
856 gün önce
Çok güzel yazmışsınız. Allah razı olsun.
Yazarın Diğer Yazıları
582 gün önce
871 gün önce
950 gün önce
957 gün önce
971 gün önce
booked.net

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=