Lütfen bekleyin..

Mehmet Sebih Altun

Sessiz Duygular (Deneme)

08 Ağustos 2017, 19:34 - Okunma: 2008

Bazen hayat acımasız olur. Avazın çıktığı kadar bağırmak istersin. İçinde ki vicdan seni öyle bir durdurur ki isyanı sadece sessizce haykırır ve yanlız gözlerine yansıtabilirsin.  Çığlıklar sessiz çıkar içinden. Kimsecikler duymaz. Ne en yakınında ki insan ne de içinde ki sen duyar seni.

Duyguların toplanır ve gözlerine hapsolur. Bazen gözyaşı olup akar. Bazende içinde derin bir iz bırakır ve geçer.  Bazen de kalır içinde hiç geçmez. Bedenini esir alır. Ruhunu ele geçirmiştir çoktan. Tüm benliğinle teslim olmuşsundur. Artık geri adım atmak işe yaramaz. 

Hayalinde neler gezinir kimbilir. Aklın bulanıktır. Çıkış kapısı ararsın. Bir gördüğünü bir daha görür gibi olursun. Halüsinasyonlar dünyana girer. Yanında sevdiklerin var sanırsın. Oysa onlar ruhunu teslim almış,  duygularını kendilerine yöneltmiş manipülatif hayallerdir.

Sen bilemezsin kim iyi kim kötü. Insan içindekini gizleyebilen, nefret besleyip sevgi gösteren, yok olmanı isterken varlığına müteşekkirim diyen bipolar duygulu bir varlık olabiliyor. Tahminler tutmaz. Hisler kifayetsiz kalır. Çözümü zor bir matematik sorusu gibidir insan.

Duyuların tamamı sana çalışır. Senin varlığını esas alır ve devam etmesini öncüler. Göz görebildiğini duygularına iletir ve duygular ile hisler anlam verir. Anlamlandırmak onların işi.  Bu anlamlar insanın hayatını çizer. 

Yaşadığın yer, çevre, toplum, ekonomik statü, inanç,  ideoloji, görüş ve düşünceler zamanla karakterini ve davranışlarını belirler. Bilinçaltı bunlarla beslenir. Artık akletmek bu faktörlerin gelişimine bağlıdır. Düşünmek,  inanmak, gerçek olduğunu savunduğun ideolojik kavramlar bu terimlerin bıraktığı izlerle davranışlara yansır . Bu yüzdendir ki herkes haklıdır kendince. Savaşlarda haksız olduğunu kabul eden var mi? Hepsi vatan, millet, toprak,  dil, inanç, bayrak vs için olduğunu dile getirerek savaşır.  İlla ki biri haksızdır ama bunu kabul eden olmayınca olan savaşanlara olur.

Akıl,  insan dışında hiç bir varlıkta bulunmayan eşsiz bir nimettir. Akletmek. Düşünmek. Nedenlemek. insan dışında hiç kimsede bulunmayan dehasal bir profildir. Aklen fikreder, aklen zikredersin. Kendi dünyanda olayları yorumlar bir pay çıkarırsın.  

Gördüğün her ne varsa haykırır. Ben buradayım der. O doğru bu yanlıştır. O olmaz bu olur. Sen varsan o da var. Empati kur der. Ama hiç bir insanî duygu insana zarar ver demez. Duygular hisler ve içiniz de ki dünya hep iyiliği ve doğruyu önünüze sunar ama siz onları geri gönderip diğer menüyü istiyoruz derseniz o zaman o istediğiniz mönüde ne kadar zarar verici duygu varsa bedeninize, aklınıza ve ruhunuza işler . O yüzdendir ki dünyadan hiç bir zaman kötülük yok olmuyor. Çünkü istenen maalesef bu..
Sevgi ile kalın...
..
msebihaltun@gmail.com
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
72 gün önce
73 gün önce
113 gün önce
246 gün önce
319 gün önce
442 gün önce
473 gün önce
536 gün önce
655 gün önce
819 gün önce
820 gün önce
913 gün önce
917 gün önce
977 gün önce
1177 gün önce
1204 gün önce
1278 gün önce
1513 gün önce
1555 gün önce
1637 gün önce
1843 gün önce
2020 gün önce
2361 gün önce
2383 gün önce
2551 gün önce
2605 gün önce
2614 gün önce
2674 gün önce
2698 gün önce
2722 gün önce
ESNEK
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=