Lütfen bekleyin..

Diyaddin DEMİRHAN

BAYRAMI KURBAN ETMEYELİM ARTIK

29 Ağustos 2017, 21:00 - Okunma: 390

Yine acılar, hüzünler, fedalar, vedalar arasında bir bayramı idrak ediyoruz. Kurban ediyoruz her şeyi kurban edilmesi gerekenler dışında. Kimsenin umurunda olmuyor kurban edilen insanlar, birilerine göre tek sorun var o da gerçekten kurban olması gerekenlerin kurban edilmesi. Hümanisttirler ya! onlar, hayvanların canına nasıl kıyılır diyorlar, insan canına kıyılmasına ses çıkarmayanlar. Ya da kafayı sadece Allah'ın emri olan kurbana takanlar. Sahi kaç insanın canı bir hayvanın canı eder acaba?

İslam coğrafyası kan gölüne dönmüş, Suriye'de Mahmud, Filistin'de Yasin, Mısır'da Esma, Irak'ta Muhammed ve Ülkemizde ..... her gün niceleri kurban ediliyor.  Öyle bir vuruyorlar ki bizi başımızı kaldıracak durumda değiliz, çünkü sürekli kurban ed(ili)iyoruz. Savaşa kurban ediyoruz, Trafiğe kurban ediyoruz, Esrara, uyuşturucuya kurban ediyoruz, içkiye, kumara kurban ediyoruz, Sağ, sola kurban ediyoruz, Kürt’de, Türk'e kurban ediyoruz, Alevi’ye, Sünni’ye kurban ediyoruz, ediyoruz da ediyoruz kurban edecek bir şey bulup kurban  ediyoruz işte. Ama neden hep biz kurban oluyoruz, ya da kurban ediyoruz bunu anlamaya çalışmıyoruz, anlamadıkça da kurban etmeye devam ediyoruz. 

Birbirimizi vurmaktan, birbirimize düşmanca davranmaktan vazgeçmeliyiz, Biz birbirimizi Allah için sevmedikçe birileri hep bizleri kurban etmeye devam edecektir. Küçük hesapları bir kenara bırakmak lazım. Ortak değerlerimiz o kadar çok ki onları saymaya kalkışsak saatleri alır, ancak bir kaç farklılığımızı bilinçli bir şekilde getirip ortamıza koyuyorlar, sinir uçlarımızı iyi biliyorlar ve her seferinde farklı bir yerden vuruyorlar, oyun hep aynı, tezgah hep aynı ısıtıp ısıtıp aynı yemeği yediriyorlar bize.

Biz kurban olmayalım onlar olsunlar da demiyorum, hiç bir masum kurban olmasın elbette ama bizde artık neler olduğunun farkına varalım. Allah'ın bize emrettiği dışında bir şeyi kurban etmeyelim artık. Kurbanımız Bayram olsun bize, Bayramı kurban etmeyelim acılarımıza, hüzünlerimize. Bayram gibi yaşansın bayramlar huzur dolsun yürekler, haneler, mahalleler ve İslam beldeleri  tıpkı diğer diyarlar gibi huzurlu olsun.

Bu bayram bir başlangıç olsun artık İsmail'lerin yerine koçlar kurban edilsin, Gönüller kırmak yerine gönüllere girilsin. Savaşlar yerini barışa bıraksın. Küskünlükler bitsin, kardeşlik gelsin Bayramımız Bayram olsun. Huzur gelsin ve bir daha gitmesin. Zira bu topraklara kalmaya alışık değil huzur, hemen birileri onu alıp götürmek için uğraşıyor. Bundan böyle izin vermeyelim almalarına. Öyle sıkı sarılalım ki birbirimize ve huzura kimsenin onu almasına müsaade etmeyelim. 

Hayırlı Bayramlar diliyorum.

-Bayram için uzak diyarlara gidecek kardeşlerimize hayırlı yolculuklar dilerken frene değil kurala güvenmelerini rica ediyorum.

-Batman Yön Gazetemizin 5.Yıl dönümünü de kutluyorum. Ferit TUNÇ Bey'in şahsında bütün gazete çalışanlarına nice 5 yıllar diliyorum.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=