Lütfen bekleyin..

Halludba Icamsab

Bir Anı: Aynı Kitabı Okumak

08 Eylül 2017, 13:01 - Okunma: 386

Okumak, araştırmak, incelemek, deneyimlemek gibi sözcükler eğitim hayatında okuduğun kitaplarda geçen kelimeler ise doğru yoldasın derler.

“Aynı kitabı okumak”  sözü sizlerin aklına toplu ödev travmalarını getirmişse de benim öyle bir amacımın olmadığını belirtmek isterim.

Sahi var mı aynı kitabı beraber okuduğunuz biri? Sanırım bu sorudan önce şunu sormam gerek: En son ne zaman kitap okudunuz? Var mı okuduğunuz bir kitap?

Vardır muhtemelen! Ve elbette ismini sormayacağım. Ama birisiyle ayni kitabı, beraber okumak ne demek, ona dair bir şeyler yazmaya/anlatmaya çalışacağım.

Aynı kitabı okumak…

Beraber çok kitap okuduk. Aklım beni yanıltmıyorsa Albert Camus’un “YABANCI” kitabını da baştan sona kadar beraber okumuştuk. Sonrasında ise yabancılık, yabancılaşma, yaban olma; ahlak, ahlakilik ve davranışlar üstüne de çokça tartışmıştık. O, Camus’a çok kızgın, kitap kahramanı Mersault’ın davranışlarına ise çok uzaktı. 

Aynı kitabı okumuştuk. Hatta beraber sırayla sesli okumuştuk. Hani oruç aylarında bir grup müezzin toplanır kuran okur ya –mukabele- denir ona. İşte biz de buna benzer bir şekilde o yorulunca ben, ben yorulunca o, okuyacak şekilde bitirmiştik kitabı. 

O, bir insanın(Mersault) annesinin ölümüne kayıtsız kalmasını kabullenemiyordu bir türlü. Nasıl olur da bir insan annesini kaybedince üzülmez, ağlamaz, duygulanmaz! şeklinde itirazlarda bulunarak varoluşçu olmadığını belli edecek, normal tepkiler veriyordu. Zaten tüm roman boyunca Mersault’un maruz kaldığı tepkiler bunlar değil miydi? 

Demiştim ya O, Mersault’un davranışlarına çok uzaktı. Kitapta okuma sırası kendisinde iken Mersault’un sergilediği bazı davranışları utandığı için okuyamayacak kadar uzaktı… Bunun için de Camus’a kızıyordu. Çünkü ona göre Mersault’un yaratıcısı Camus’tu ve onun yaptıklarından o sorumluydu. 

Sahi Yaratıcı, yaratıklarından sorumlu mudur? Yaratıcı, yarattığı şeylerden ne ölçüde mesuldür? Yaratılan şeyler yaratıcının sorumluluğunu kendi üstünde ne derece hissederler? Gibi soruları da tartışmadık değil. Ama bir sonuca vardığımız söylenemez. Çünkü o Mersault’un davranışlarına çok uzak; bense çok yakındım…

Aynı kitabı okumak…

Bir yazan kitabını yazarken aynı anda (zorunlu ödevlendirme değil) iki insanın kendi kitabını birlikte okuyabilme ihtimalini düşünüyor mudur? O iki insanın fikri yapılarının aynı olup olmayacağını hesap ediyor mudur? Daha anlaşılır özet bir şekilde şöyle toparlarsam: Bir yazan kitabını yazarken yazılanların mahremiyetini ne derecede koruması gerekir? Yazmanın mahremiyeti var mıdır? Tüm insanların okurken okuyamayacağı bölümleri olmaya bir kitap yazmanın mümkünlüğü nedir? Sahi mümkün müdür böyle bir şey?

Ne diyorsunuz? 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
34 gün önce
45 gün önce
143 gün önce
156 gün önce
176 gün önce
227 gün önce
248 gün önce
262 gün önce
274 gün önce
290 gün önce
309 gün önce
345 gün önce
353 gün önce
372 gün önce
378 gün önce
408 gün önce
443 gün önce
463 gün önce
469 gün önce
489 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=