Lütfen bekleyin..

Mehmet Bardakçı

BAL VE REÇELİN BATMAN KÜLTÜR VE TURİZMİNE ETKİSİ

07 Ocak 2018, 16:01 - Okunma: 734

Geçen günlerde sosyal medyada bana gülünç aynı zamanda düşündürücü gelen bir habere denk geldim. Bu habere tepkisiz kalmak istemediğim için bu haberin içeriğini ve içinde bulunduğumuz vahim durumu siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim.

   Haberin öncelikle gülünç gelen kısmı, turizmin gelişimi ve canlanması için açılan bir stanttan medet umulmasıdır. Düşündürücü kısmına gelecek olursam beş yüz binin üzerinde nüfusa sahip bir şehir olan Batman’ın Beş yıldızlı bir oteli bile yok iken, böyle bir haber yapmak. Kültür Turizm İl Müdürlülüğü’nün sponsorluğuyla tatile (!) götürülen kimilerin Kültür Turizm İl Müdürü’nün kıyağı karşısında minnet duygusunun bir hediyesi olduğunun bilincinde olmamızdır.

    Haberde İzmir fuarından çekilmiş bir fotoğraf ve bu fotoğrafın üzerine: ‘Batman büyüyor, turizm canlanıyor.’ şeklinde bir başlıkla resmen süslendirilmişçesine bir ibare konulmuştu. Şöyle ki; Batman gelişiyor turizm canlanıyor haberine sosyal medya üzerinden ‘Çok komiksiniz gören diyecek ki Batman olmuş Barcelona’ eleştirime Batman İl Müdürümüz İhsan Bey’in verdiği cevap işin vehametini bir kez daha gözler önüne sermiştir. 
Müdür Beyin cevabı şu şekildeydi :
- Mehmet Bey, Batman’daki otellerin doluluk oranlarından haberiniz var mı?
- Eleştiriyi kaynağına yani kendisine ulaşman doğru olmaz mıydı
- Bu konuda sadece sektör yetkililerinin eleştiri ve takdiri kale alınır.
 
Bunun üzerine Batman halkı nezdinde Sn. İhsan Aslanlı’ya faydalı olacağını düşündüğüm bazı konular paylaşacağım:
1. Otellerdeki doluluk oranlarının sorgulanması gereken kısmı doluluk oranının yüzde kaç olduğu değil doluluk oranının yüzde kaçının sizin; yani Kültür ve Turizm çalışmaları, tanıtımları  vb. icraatlerin sayesinde olduğudur. Bunun da standlarda bal ve reçel tanıtılarak sağlanabileceğini pek düşünmüyorum.

2. İkinci eleştirinize gelecek olursam; eleştirinin kaynağa yapılması daha doğru olurdu; ama bu konuda sizi tekrar eleştirmem gerekecek; çünkü bugüne kadar yapılan eleştirilerin kaçını dikkate aldığınızı ve önemsediğinizi ilimizdeki kültür ve turizmin durumu gözler önüne seriyor.

3. Sizi eleştirmek için sektör yetkilisi olmam gerektiğini düşünmüyorum ve bu düşüncelerinizi yanlış buluyorum. Bu konudada sizi eleştirmem gerekecek. 

Sn. İhsan Aslanlı unutmayınız ki siz bir ilin temsilciliğini yapmaktasınız, bu yüzdendir ki ben değil her kim olursa olsun Batman ilinin herhangi bir ferdi size uyar veya uymaz memleketinin geleceği açısından memleketini seven bir vatandaş olarak yanlıştan doğruya sevk etmek adına eleştirilerde bulunabilir, bunu kaldıramayacaksanız o koltukta oturmanın bir anlamı yok.

      Sonuç olarak yazımı toparlayacak olursam; Fuarlarda klişelleşmiş standlar kurarak bu standlarda da sadece Batmanlı hemşehrilerimizin ellerine bal, reçel, incik – boncuk poşetleri vererek, sırf övgü almak için veya eleştirilere maruz kalmamak için birilerini fuarlara götürerek, işinizin gereğini yapmayıp il yöneticilerine hizmet etmenizle Batman Kültür ve Turizmi gelişmez ve canlanmaz; aksine iş veya başka sebeplerden dolayı Batman’daki otellerde kalan misafirleri turist zannetmeye ve böyle kendinizi kandırarak fuarlarda bal ve reçel dağıtarak turizmi canlandıracağınızı düşünmeye devam edersiniz.

   Benim size önerim Batman Kültür ve Turizm’ini canlandırmak için belirli zaman ve yerlerde açılan fuarlarda yetinmemeniz. Türkiye’nin her noktası tanıtım amaçlı kullanılabilir ve bunun için bir zaman kısıtlaması yapılmaksızın çalışmalar üretilebilir.
Bunda da gerekli olan memleket sevgisi ve özverili bir çalışma içinde olmaktır.        

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
https://www.facebook.com/batmanyonyongazetesi/?ref=bookmarks
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=