Lütfen bekleyin..

M. Şirin Demir

Dindar Gençlerin Üniversite Çıkmazı

04 Mart 2018, 12:03 - Okunma: 573

Kimi zaman konuşmaya ihtiyaç duyulmayan ve kimi zaman da kültürel normlardan oluşan radara yakalanmamak için epey konuşmaktan çekinildiği bir konu. Yıllarca kendi sokağında, mahallesinde veyahut şehrinde konuşulmayan konuların konuşulduğu bir mekandır üniversiteler.

Üniversite dediğimiz yer tek bir fikir, inanç, görüş, renk ve dilden oluşmadığı için merak edilen her şey kolayca tartışılıp cevap aranıldığı bir mekandır. Bu mekanda dindar gençlerin inandığı inançla ile ilgili bilgi sahibi olmadığı herhangi bir konuda her an güm diye farklı görüş ve inançlardan kimi insanlar birtakım sorular sormak için sizi muhatap olarak görebilirler.

O sorulan sorulara cevap vermekte zorluk çektiklerini fark eder etmez bir eksikliğin kanısına hemen varırlar. Ve kendi kendilerine bu eksikliği ya dinde ararlar ya da kendilerinde ararlar.
Bilgi sahibi olmadığı bu hassas konularda bir yol ayırımına gidilmesi o birey için kaçınılmaz olur. Onun için bireyin seçeceği yol çok önemli, o yol ya onu sıkı sıkı inancına bağlayacak yada onunla büyüyüp bugünlere gelerek eksik bulduğu inancı terk edip başka bir inanç, ideoloji veya fikirde arayacak.

O seçeceği yolu seçmeden önce bir takım sorular kendine sorarsa eğer, o konu hakkında malumat sahibi olabilmek için harıl harıl dini kitapları araştırır. Ve eksikliği din yerine kendinde bulup hemen giderir. Yoluna sorgulayarak devam ede ede kendindeki eksikleri gidererek bir rota çizmiş olur.

Yok eksikliği inancından kaynaklı olduğunun zannına kapılarak din yerine başka yerlerde sorulara yanıt aramaya başladığı vakit yılarca inandığı inanç yerine başka bir ideoloji, fikir ve görüşü benimseyip inancını belli bir süreden sonra şiddetli bir şekilde red etme noktasına varır. Dindar gençlerin üniversite çıkmazından nasıl çıkılır sorusunun yanıtı bu üç soruda gizlidir...

1) Nerden geldim, 2) Neredeyim ve 3) Nereye gidiyorum soruları arasında gidip gelmekte saklı. Bu sorular hatırlandığı sürece kafalar net olur. Araştırılan dinde sevgi de olur, merhamet de olur ve en büyüğü ise koca bir hakikat görünür hale gelir. 


Bir dahaki köşeye kadar sevgi ve muhabbetle kalın… 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=