Lütfen bekleyin..

Ferit TUNÇ

BELEDİYEDE KÜRTÇE BİTİRİLİYOR MU?

09 Mart 2018, 11:45 - Okunma: 1643

Mezarlıkları ziyaret edip, ölmüşlerimizin üzerine Fatihalar, Yasinler okuyup; okuduklarımızı ölmüşlerimizin ruhlarına teslim etmek inancımızda önemli yer tutar. Kasım 2013’te babamın vefatıyla birlikte mümkün olduğunca her hafta Perşembe günleri akşama doğru ailemle birlikte babamın kabrini ziyarete gideriz. Dört yılı aşkın bu kabir ziyaretlerimizde kayyum belediyesiyle birlikte gözden kaçmayan mezarlık düzenlemeleri ve mezarlıktaki belediye hizmetleri elbette takdire şayandır ve alkışlanacak çalışmalardır. Ancak konumuz mezarlıklar değil, mezarlıkta şahit olduğum bir durum ve şahit olduğum bu durumun belediye hizmetlerinin genelinde cereyan ediyor olmasıdır. Evet, öncelikle şahit olduğum durumu paylaştıktan sonra konuyu öyle açmak istiyorum; geçen hafta annem ve abilerimle babamın mezarına vardığımız esnada mezarlıktaki güvenlik kulübesinden anons duyuldu “4-5 yaşlarında küçük bir kız çocuğu bulunmuştur, ailesinin güvenlik kulübesine gelmeleri rica olunur” bu anons iki defa tekrar edilince; Türkçe bilmeyen annem bize sordu:Ne diyorlar?diye. O esnada aslında söyleyeceğim o kadar çok şey vardı ki sadece anonsun tercümesiyle geçiştirdim; ama bugün mezarlıkta söyleyemediklerimi burada yazmak istiyorum.

2018’deyiz Annem ve hala bize öğrettiğin dili maalesef hakkıyla sana kamu alanında  hizmet olarak sunamadık

2018’deyiz Annem, bize öğrettiğin dil üzerinden maalesef hala siyaset oyunlarını kaldıramadık

2018’deyiz Annem, bize öğrettiğin dili hala hakkıyla inanç-kültür ve geleneklerde kaygısızca konuşmayı yaşattıramadık…

Belediyenin yaptığı güzel çalışmaları hep yazıyoruz ve alkışlıyoruz; nitekim bunun için de kimi kesimlerin tepkisine maruz kalıyoruz. Yalnız biz, mesleğimizi hakkıyla ifa etmek istiyoruz; doğruya doğru, yanlışa yanlış diyerek.
Bugün belediye birçok konuda güzel çalışmalara imza atıyor; ama hizmet sunduğu halkın genelinin dilinden, kültüründen ve geleneklerinden uzak bir şekilde. Özellikle de Batman Belediyesi Kültür Müdürlüğünün her ay yaptığı etkinliklerde adeta bu halkın dili ve kültürü yokmuş gibi çalışması hiçbir şekilde kabul görür değildir…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
137 gün önce
362 gün önce
557 gün önce
656 gün önce
716 gün önce
940 gün önce
1010 gün önce
1017 gün önce
1080 gün önce
1190 gün önce
1269 gün önce
1281 gün önce
1304 gün önce
1356 gün önce
1393 gün önce
1394 gün önce
1416 gün önce
1481 gün önce
1579 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=