Lütfen bekleyin..

Şefik SEVİM

MERHAMET

11 Mart 2018, 13:47 - Okunma: 689

Besmeledeki anahtar iki sözcüğün özü… Medeniyetimizdeki ilişkilere, infaka, sanata, mimariye yansıyan incelik… Medeniyetimizde kervansaraylarla, aşevleriyle, darüşşafakalarla, darüşşifalarla, mücessemleşen duygu dünyamızın izharı… Allah’ın vasfı…
Sıla-i rahim geleneğimizin mayası… İçinde sevgiyi, mütevazılığı, duyarlılığı ve çabayı barındıran yüce bir duygu…
Kurnaz modern insanın istismarının mağduru olmaya müsait bir duygu… Muhatabını ve zemini yakaladığında da bereketli ve sarsıcı bir mesaj.
Yaşadığımız dünya hayatını nimete dönüştürmenin yolu fıtri olan bazı değerleri, güzellikleri ve incelikleri eyleme dökmekle mümkündür.
Bu değerler, güzellikler ve incelikler sünnetullahın da bir gereğidir. Bu değerler ve incelikler, eşyaya, ilişkilere anlam kattığı gibi insanı da makul bir zeminde tutan, insana bir kimlik bir hüviyet kazandıran dinamiklerdir.
Merhamet, arızi olan tüm cahili düzeysizliklerden arındırabilecek kadar keyfiyeti özünde muhtevidir.

Kalpsiz bir dünyada ekinimizi ve neslimizi ifsad edicilerin şerrinden koruyabilmenin tek teminatı mübarek elçilerin ve Salihlerin vahyi terbiye ile mücessemleşen modelliklerini/örnekliklerini yaşama iradesini gösterebilmektir.
Merhametin merkeze alındığı bir dünya algısı, talancılığı, işgali reddeder. Hak ve adaleti esas alır. Merhamet, Sadece bakan değil gören göz olur. Basiretle görür. Hikmetle okur, mesajını alır, pratiğinde ispatlar..
Sabah simitçilerini fark etmektir merhamet… Sabah erken saatlerde çöp konteynırlarını karıştıranların ruh dünyalarını okuyabilmektir. Onların ev halkının duygularına kendimizi katabilmektir. Bize hizmet eden her bir insanla kurmamız gereken müşfik iletişimdeki ruhtur. Öfkemizi yutkunabilmenin üzerine kuracağımız tahammüldür. Özel ilişkilerimizdeki nezakettir.

Yaşadığı ülkede en cazip statü ve imkânlar sağlanmasına rağmen soylu endişelerle sömürgeleştirilen Afrika’nın en gidilmez noktalarındaki mazlumların katarakt ameliyatını yapan erdemli doktorlarımızın parmak uçlarında saklıdır merhamet.
Emekçinin hakkını, alnındaki teri kurumadan veriniz” güzel sözün güzel sahibini anlayabilmektir merhamet
Vatandaşın şapkasını çıkarıp göğsünde tutarak odasına girdiği devlet baba memurunun/idarecinin/ bürokratının incelik ve kabalık açısından riskli sınav alanıdır merhamet 
Ne yazık ki hayatı “lay lay lom” gören hormonlu gençlik, modern toplumlardaki mekanikleşen ilişkilere karşın merhametin toplumsal ilişkilerimiz açısından ne kadar hayati bir harç olduğunu anlamakta acizdir.
Teslim etmeliyiz ki zaman ve imkân zengini/ müsrifi; fakat merhamet yoksuluyuz.

Uyarıcılara en fazla ihtiyaç hissettiğimiz bir çağda uyarıcıları kabul etmeyen müstağni duruşumuz aramızdaki merhameti eyleme dökücü hikmetli ortamı da etkilemekte. Tele- vole kültürü toplum olarak altımızı oymakla yetinmeyip merhametle yaşaması gereken ruhumuzu da öldürdü. Seküler doğmalarla ruhumuz desteksiz yaşamaya mahkûm edilmektedir.

Hırs ve ihanet, kadim semavi dinlerdeki merhamet olgusunu öldürmek için yetti. Eğer Musevilik teolojisindeki “ öldürmeyeceksin” kutsal emrindeki merhamet içerikli mesaj iyi okunabilseydi, Sabra, Şatilla, Deyr Yasin ve Gazze katliamları olmayacaktı. Eğer bizde saklı fıtri naiflikleri yok etmeseydik, hukuk bürokrasisinin arşivleri bu kadar kabarık olmazdı. Pavlus İsa mesihin mesajına ihanet edip seküler bir zemine çekmeseydi batılı liderler okyanuslarda boğulan masum insanlara bu kadar bigane kalmazlardı. Eğer Kilise, İsa Mesih’in Romalı yöneticilerle ilgili yürek dünyasındaki merhamet zenginliğini iyi okumuş olsaydı, Vietnam’da öldürülen dört milyon insanın kanının, malının ve ırzının haysiyetini koruma noktasında sessiz, tepkisiz kalmazdı. Modern toplumlar eğer kutsalları gündemlerinden bu denli çıkarmasalardı, savaş baronları sahipsiz maktullerin üzerinden bu kadar kazanç elde edemezlerdi
Eğer Emevi oğulları, son mübarek elçinin Mekke fethindeki on bin kişilik muzaffer ordusuyla gösterdiği iffet, merhamet ve mütevazılığı kavramış olsalardı, çok kısa bir sürede ümmetin saygınlığını günümüze kadar sarsabilecek bir fitne sürecinin tarihsel müsebbibi durumuna düşmezlerdi.

Özetle, merhametimiz, iyi niyet istismarcılarına gün doğurmamalı. Merhametimiz, değerlerimizi ve ilkelerimizi bize yedirmemeli…

Merhametimiz, Allah’ın merhametine halel getirmemeli...
Merhametimiz, mümince ölçüleri, çerçeveleri ve çizgileri buharlaştırmamalı…
Merhametimiz, basiret sermayemizi köreltmemeli…


Dürüstlük, merhametin hikmetini koruyan ve bunun devamlılığını sağlayan önemli bir disiplindir.
Merhamet sınavının verileceği en sağlıklı adres, sokaktır, halktır. Sırça saraylarımızda, sanal dünyalarımızda merhamet edebiyatı yapmak abesle iştigaldir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
221 gün önce
234 gün önce
242 gün önce
248 gün önce
262 gün önce
269 gün önce
283 gün önce
291 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
319 gün önce
326 gün önce


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=