HAK-İŞ’ten asgari ücret açıklaması

HAK-İŞ Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt, “Arzu ettiğimiz istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan uzak” dedi.

HAK-İŞ’ten asgari ücret açıklaması
Yayınlama: 29.12.2023
72
A+
A-

HAK-İŞ Batman İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt, yeni asgari ücret rakamıyla ilgili, “Arzu ettiğimiz istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan ne yazık ki uzak” ifadelerini kullandı.

Söğüt, 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücret rakamına dair değerlendirmelerde bulundu.

Asgari ücret rakamının ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Söğüt, asgari ücretin zaman içerisinde Türkiye’de yaygın ücrete dönüştüğüne dikkati çekti.

“Yüzde 49’luk Artış Bütün TİS’lere Uygulanmalı” 

AB ülkelerinde asgari ücretli çalışanların toplam çalışanlara oranının yüzde 5 civarlarında olduğunu belirten Söğüt, şöyle konuştu:

“Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk artışın bütün toplu iş sözleşmelerine uygulanması gerekiyor. Bunun üzerinde bir oran olursa daha da iyi olur. Diğer ücretlerin, asgari ücrete yapılan artış oranın gerisinde kalması önemli bir sorun. Yaptığımız toplu iş sözleşmeleri bundan ciddi şekilde yara alıyor. Bu durum hem sendikal örgütlenmeyi hem de toplu iş sözleşmelerini (TİS) sorgulatır hale getiriyor.”

“Beklentimiz Kapsayıcı Bir Yapının Olması” 

İl Başkanı Söğüt, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun mevcut yapısının önemli bir sorun olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Kurumuş Söğütten düdük olmaz. Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bu yapısından sağlıklı bir ücret çıkması da mümkün değil. 1970’li yıllardan kalan mevzuatın değişmesini istiyoruz. Bizim beklentimiz, kapsayıcı bir yapının olması.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.