Batman’da kiralar uçtu! “bu kadarı da olmaz” dedirtti

Türkiye’de en çok konuşulan konulardan biri olan kira artışı sorunu sürerken kimi illerde istenilen kira bedeli “bu kadarı da olmaz” dedirtti.

Batman’da kiralar uçtu! “bu kadarı da olmaz” dedirtti
Yayınlama: 16.01.2024
1.382
A+
A-

Fahiş kira artışlarının önüne geçilemediği illerden biri de Batman. Kiralık ev ve iş yerlerinde yaşanan orantısız artış, esnaf ve vatandaşların adeta belini büküyor.

Batman Tüm Emlakçılar Birliği Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci, Batman’da kimi iş yeri kiralarının 150 bin liraya kadar yükseldiğini söyledi.

Konut satışları ciddi anlamda düşerken kiraların ise bir o kadar yükseldiğini belirten Değirmenci, bu duruma bir anlam veremediklerini ifade etti.

Özellikle fahiş iş yeri kiraları nedeniyle birçok esnafın kiralarını ödeyemeyip kepenk kapatmak zorunda kaldığını, birçoğunun da sokak aralarına taşındığını vurgulayan Değirmenci, bu sorunun ciddi mağduriyetlere neden olduğunu kaydetti.

Değirmenci, mülk sahiplerini kira artışlarında vicdanlı olmaya, yetkilileri ise bu soruna karşı kalıcı çözüm bulamaya çağırdı.

Mehmet Emin Değirmenci

“Daire satışları yüzde 90 düştü”

2023 yılında hem iş yeri hem de daire kiralarının bayağı yükseldiğini anımsatan Değirmenci, “Bu yüzden esnaf çok perişan bir durumda ve kendi kiralarını çıkaramıyorlar. 2024 yılına girdik ve şu anda kiralık daire fiyatları sabit kalmış durumda. Ev kredileri yüzde 45’lere kadar yükseldiğinden dolayı daire satışlarımız sıfırdır. Bu konuda müteahhitler çok zor durumdalar. Biz emlakçılar ise uzun süredir hiç iş yapamıyoruz. Çünkü daire satışları neredeyse yüzde 90 düştü.” diye konuştu.

“Aylarca kirasını ödeyemeyenler var”

2024 yılı itibariyle kira fiyatlarının ise pek değişmediğini dile getiren Değirmenci, şöyle devam etti:

“Elit kesimlerin kaldıkları mahallerde ise kira fiyatları fahiş derecede yükseldi. Esnaf çalışıyor ama kirasını çıkaramıyor. Diyarbakır Caddesi üzerinde bir dükkânın kirası 150 bin liraya kadar yükselmiş durumda. Esnaf günlük ne kadar satış yapması gerekiyor ki bu kirayı çıkarsın. Esnafın işçisi var, elektriği var ve birçok gideri var. Bundan dolayı çoğu insan dükkânlarını kapatmak zorunda kalıyor. Aylarca kirasını ödeyemeyenler var. Kirasını ödemek için malını ucuza satanlar var. Bu fahiş kiralara çözüm bulunursa iyi olur.”

“Kiralar semte göre belirlensin”

Esnafın gelirinin çok üstünde kira ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Değirmenci, “Yüksek kiralardan dolayı esnaf ana caddelerden sokak aralarına taşınmak zorunda kalmış durumda. Esnaf artık ara sokaklara kaçmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı daire ve iş yeri kiraları semte göre belirlenmelidir.” dedi.

“Mağduriyetlerin önüne geçilmeli”

Şu an merkezdeki bir mahallede daire kirasının 25 bin liraya kadar çıktığını aktaran Değirmenci, son olarak şunları söyledi:

“Emekli ve asgari ücretle çalışan bir vatandaş bu mahallede oturması mümkün değil ve bunlar çok büyük mağduriyetler yaşatıyor. Bu artışların önü kesilirse gerçekten çok iyi olur. Ya da mülk sahipleri biraz vicdana gelse çok seviniriz. Bu yüksek kiralara artık müdahale edilmesi veya nasıl bir denetim mekanizması yapılır ya da devlet nasıl bir kuralla bunu engelleyecek bilmiyoruz. Ama engellenmesi lazım. Kiralar en azından belli bir seviyede durması gerekir. Bu mağduriyetlerin son bulması için belediyeler ya da bakanlık harekete geçmelidir”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.