Batman’ın yeni valilik binası, yatırım programına alındı

Batman’a yeni yapılacak valilik binası, İçişleri Bakanlığınca yatırım programına alındı.

Batman’ın yeni valilik binası, yatırım programına alındı
Yayınlama: 26.01.2024
483
A+
A-

Esentepe mevkiinde oluşturulacak Devlet Mahallesinde yer tahsisi yapılan yeni valilik binasının yapımından sonra, 25 yıldan bu yana Turgut Özal Bulvarında birçok kurumun içerisinde yer aldığı 26 dönümlük Batman Valiliği yerleşkesi, zemini otopark, üst kısmı ise Kent Meydanı ve Kent Parkı’na dönüştürülecek.

Devlet Mahallesi Projesi kapsamında Gültepe Mahallesi Karabağ Parkı yanında tahsis edilen arsada tüm kamu kurum hizmet binalarının bir arada yer alacağı proje hakkında açıklamada bulunan Batman Valisi Erkan Canalp, Batman’ın Büyükşehre giden yol taşlarını teker teker döşemeye başladıklarını söyledi.

“Devlet Mahallesi uygulamamız Türkiye’ye örnek olacak”

Canalp, “Mevcut valilik binasını hemen yıkmayacağız. Öncelikle yeni binayı yapacağız. Mevcut valilik binasının yerinin zemini otopark, üstü de kent parkı ve kent meydanı olacak. Büyükşehre giden yolun taşlarını teker teker döşüyoruz. Kent meydanı olmayan büyükşehir olmaz. Bu önemli eksikliğini de gidereceğiz. Kent meydanının içerisinde her türlü sosyal tesis de olacak. Devlet mahallesi uygulamamız ise Türkiye’ye örnek olacak. 170 dönümlük alanda arazi çalışmaları son aşamaya geldi. Burası bittiği zaman merkezinde Batman Valiliği ama çevresinde de diğer devlet kurumları olacak.” diye konuştu.

“Bu proje Batman’a değer katacak”

Yıkılacak olan eski resmî kurumların yerlerini yeşil alana dönüşeceklerini ifade eden Canalp, “Devlet mahallesi projesi kapsamında yeni inşa edilecek valilik binasının yanı sıra Muhtarlar Konağı, Şehit ve Gazi Dernekleri ile çeşitli Sivil Toplum Kuruluşunun ve kurumların ofisleri de yer alacak. Yeşil alanlar ve kent meydanının da yer alacağı bu proje Batman’a değer katacak.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.