Dış ticaret istatistikleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının kasım ayına ait dış ticaret endekslerini açıkladı.

Dış ticaret istatistikleri açıklandı
Yayınlama: 12.01.2024
50
A+
A-

İhracat birim değer endeksi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde1,0 arttı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde5,9 azaldı, yakıtlarda yüzde19,0 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,7 arttı.

İhracat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,0 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde6,1 arttı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde4,1 azaldı, yakıtlarda yüzde52,6 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde1,3 azaldı.

İthalat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,2 azaldı, yakıtlarda yüzde 27,8 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,2 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,3 azaldı.

İthalat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde3,9 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde0,2 azaldı, yakıtlarda yüzde6,1 azaldı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 12,8 arttı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.