Uzman Doktor Kuba: Karaciğer kanserinin en sık sebebi alkoldür

Son yıllarda dünya genelinde artış gösteren karaciğer kanserinin en sık sebeplerinden birinin alkol olduğunu belirten Uzman Doktor Mehmet Cemil Kuba, önemli uyarılarda bulundu.

Uzman Doktor Kuba: Karaciğer kanserinin en sık sebebi alkoldür
Yayınlama: 25.01.2024
51
A+
A-

Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Cemil Kuba, karaciğer kanseri riskini ortadan kaldırmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Karaciğer kanserinin son yıllarda gerek dünya genelinde gerekse de Türkiye’de sıklığı giderek artan ölümcül kanser çeşitlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kuba, yaşam biçiminin değişmesi ve özellikle alkol tüketimi karaciğer kanser riskini ve ölüm oranlarını artırdığını söyledi.

“Doğuda en çok hepatit b hastalığı, batıda ise alkol neden oluyor”

Karaciğer kanserinin özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görüldüğünü aktaran Kuba, “Çocukluk ve yetişkinlik yaşlarda da sık görülebilmektedir. En sık sebebi nedir? Doğu toplumlarında hepatit b dediğimiz hepatit hastalığı, batı toplumlarında ise alkole bağlı karaciğer sirozu zemininde kanser gelişmesi en sık görülen nedenlerdendir.” diye konuştu.

“Hepatit c hastalığı da kanser sebeplerinden biridir”

Alkol tüketiminin artmasından dolayı Türkiye’de karaciğer kanserinde artış yaşandığını vurgulayan Kuba, “Hepatit c hastalığı da karaciğer kanseri sebeplerinden biridir. Ayrıca ağır metaller dediğimiz bazı mantar ve ağır metallerde karaciğer kanserine sebep olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Alkolden uzak durulmalı”

Karaciğer kanserinden korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Kuba şöyle devam etti:

“Öncelikle hepatit b hastalığından korunmak için çocukluk çağından başlayan aşılarımızı mutlaka yapmalıyız. Eğer aşılarımız tutmamışsa özellikle sağlık personeli ve kan ürünleriyle ilgilenen bütün branşlarda berberler gibi işlerde çalışanların hepatit aşılarını ekstra yapmaları gerekir. Alkolden uzak durmamız gerekiyor.

Alkol, karaciğer kanserinin en sık sebeplerinden biridir. Berberler gibi kanla yapılan işlerde hijyene dikkat etmek gerekir. Kimyasallardan dolayı da küflenmiş sebze, meyve, baklagillerden, yiyeceklerden mutlaka uzak durmamız lazım. Ağır metal maruziyetinden uzak durmamız gerekmektedir.”

“Akdeniz tipi beslenme kanserden korunmayı sağlayan beslenme türüdür”

Sağlıklı beslenmenin kişinin hayat kalitesi açısından çok önem arz ettiğini vurgulayan Kuba, “Akdeniz tipi beslenme karaciğeri yormayan, karaciğer kanserinden de uzaklaşmamızı sağlayan bir beslenme türüdür. Ayrıca diyet, egzersiz çok önemlidir. Obezite bir diğer karaciğer kanseri sebebidir ve dünyada hızla artmaktadır.”  ifadelerini kullandı.

“En önemli şey sağlıklı beslenme, diyet, spordur”

Türkiye’de de obezitenin bir salgın gibi arttığına işaret eden Kuba, şunları söyledi:

“Obezite zemininde gelişen karaciğer yağlanması, karaciğer yağlanması zemininde de gelişen yağlı karaciğer ve buna bağlı siroz, siroz zemininde de karaciğer kanseri gelişmektedir. Bu yüzden obeziteden korunmak için diyet, beslenme, spor ve hayat değişikliklerine mutlaka gitmemiz gerekiyor. En önemli şey sağlıklı beslenme, diyet, spor ve bu zararlı patojenlerden uzak durmaktır.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.