Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi hizmete giriyor

Vali Ekrem Canalp, 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alımının yapıldığı Batman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde yakın zamanda hizmet verecek olan ‘Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi hizmete giriyor
Yayınlama: 28.02.2024
126
A+
A-

Batman Üniversitesi merkez kampüsü rektörlük binasının giriş katında yer alan merkezde incelemelerde bulunan Vali Canalp, teçhizat montajının yapıldığı poliklinik odalarını ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’den yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yürütülen çalışmalar hakkında açıklama yapan Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Veysel Eratila; “Öğrencilerimizin uygulama yapabilecekleri Preklinik ve Fantom laboratuvarları 2023 yılında kurularak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Fakültemize bağlı hasta bakacağımız ‘’Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulması için hazırlıklara geçen sene başlandı. Bu kapsamda üniversitemiz merkez kampüsü rektörlük binası giriş katında poliklinik yapımına başlandı. İlk olarak sağlık bakanlığından ön izin alındı ve inşaat sürecine başlandı. Merkeze ait inşaat çalışmaları tamamlandı ve cihazların montajı ile yerleşimi konusunda da işlemler büyük oranda tamamlandı. Merkezimizde bulunan Radyoloji ünitesinin cihazları alındı ve odalara yerleştirildi. Kullanıma açılması için gerekli olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)’e başvuruldu ve bir ay içerisinde belgenin alınması beklenmektedir. Sonraki aşamada Sağlık Bakanlığından ruhsat alımı çalışmaları yapılacak ve son olarak SGK ile protokol aşamasına geçilecek. Protokol imzalandıktan sonra hasta bakımına başlanabilecek” diye konuştu.

“Yaklaşık 3-4 Ay İçerisinde Merkezimiz Hizmet Vermeye Başlayacak”

Fakültede tüm (8) branşlarda uzman hocanın görev yapacağını belirten Eratila, “Fakülte hizmet vermeye hazırdır. Batman üniversitesi Diş Hekimliği Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi hizmet vermeye başladığında şehrimizde sevk edilen branş kalmayacaktır. Yaklaşık 3-4 ay gibi bir süre içerisinde merkezimizin hizmet vermesi öngörülmektedir.

Ayrıca yapılması planlanan Diş Hekimliği Fakültesi daimi binası çalışmaları da ilerlemektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı olan 720 yataklı hastanenin yanında yapılması planlanan ana binamızın da proje çalışmaları tamamlanmış olup Sağlık Bakanlığında ön izin alınmış durumdadır. Bu yıl içerisinde ihale sürecinin yapılıp temel atılması planlanmaktadır” dedi.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.