BATMAN FİLM GÜNLERİ BAŞLIYOR!

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda sinemacının katılacağı Batman Film Günleri 1-3 Mart tarihleri arasında sinemaseverleri Batman’da buluşturacak. Çok sayıda festivalden ödüllerle dönen altı uzun metraj filmin gösterileceği etkinlik kapsamında Türk sinemasının ustalarından yönetmen Derviş Zaim ile oyuncular Perihan Savaş ve Halil Ergün’e Onur Ödülleri takdim edilecek. Gecede santurzen Sedat Anar ve ekibi, Film Müzikleri icra edecek.

BATMAN FİLM GÜNLERİ BAŞLIYOR!
Yayınlama: 29.02.2024
97
A+
A-

Çok sayıda kültür sanat projesini hayata geçiren Batman Belediyesi, önemli bir sinema etkinliğine daha imza atmaya hazırlanıyor. Bu yıl 1-3 Mart tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek Batman Film Günleri’nde yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda sinemacı Batmanlı sinemaseverlerle bir araya gelecek. Film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi ve özel etkinliklerin yer alacağı film günleri kapsamında Türk sinemasının ustalarına Onur Ödülleri takdim edilecek.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ BATMAN’DA

Sinema eleştirmeni Suat Köçer’in danışmanlığında bu yıl ilki yapılacak Batman Film Günleri kapsamında, çok sayıda film festivalinden ödüllerle dönen altı uzun metraj film gösterilecek. Dördü yerli yapımlardan oluşan film seçkisinin iki filmi ise yurt dışından katılıyor. İsrail’in Filistin’i işgalini genç bir kızın gözünden anlatan, Filistin kökenli Ürdünlü yönetmen Darin J. Sallam imzalı “Farha” ile Özbek sinemasının yeni kuşak yönetmenlerinden Shokir Kholikov imzalı “Sunday”, seyirciyle buluşacak. Mütevazı evlerinde sade bir yaşam süren karı kocanın, değişen rutinleriyle mücadelelerini konu eden ödüllü film “Sunday”, Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. İki filmin yönetmen, yapımcı ve oyuncuları da etkinlik kapsamında Batmanlı sinemaseverlerle bir araya gelecek.

DÖRT ÖDÜLLÜ FİLM SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Etkinlik kapsamında ayrıca Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan”, Derviş Zaim imzalı “Flaşbellek”, Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç” ve Ahmet Toklu’nun imzasını taşıyan “Pota”, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda seyircinin ilgisine sunulacak. Yerli filmlerin yönetmen ve oyuncuları da yine etkinlik kapsamında Batman’da olacak. Film ekipleri, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılacak gösterim sonrasında sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacak.

TÜRK SİNEMASININ USTALARINA ONUR ÖDÜLÜ

Bu yıl ilki düzenlenecek Batman Film Günleri için sayılı günler kalırken, etkinlik kapsamında verilecek Onur Ödülleri sahipleri de belli oldu. Batman Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğin Onur Ödülleri çok sayıda önemli filme imza atan yönetmen Derviş Zaim ile rol aldıkları sinema filmleri ve TV dizileriyle geniş kitlelerin beğenisini kazanan usta oyuncular Perihan Savaş ve Halil Ergün’e takdim edilecek.

İKİ ESKİ DOST AYNI SAHNEDE BULUŞACAK

Bedrana, Kaşık Düşmanı, İpekçe ve Karılar Koğuşu gibi önemli filmlerdeki oyunculuğuyla hafızalara kazınan usta oyuncu Perihan Savaş ile “Maden”, “Yol”, “Katırcılar” ve “Böcek” gibi sinema klasiklerindeki performansıyla beğeni toplayan usta oyuncu Halil Ergün, aynı sahnede Onur Ödülü alacaklar. “Yaşarken Ölmek”, “Sis”, “Kırlangıç Fırtınası” ve “Yaprak Dökümü” gibi projelerde birlikte rol alan iki usta Batman Film Günleri kapsamında düzenlenecek aynı söyleşiye birlikte katılarak sinemaseverlerle buluşacak. “Tabutta Rövaşata”, “Filler ve Çimen”, “Nokta ve Cenneti Beklerken” gibi unutulmaz filmlere imza atan usta yönetmen Derviş Zaim de, son filmlerinden “Flaşbellek” ile Batmanlı sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Zaim, aynı gün düzenlenecek söyleşide Batmanlı sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacak.

ÖDÜL TÖRENİNDE SEDAT ANAR’DAN FİLM MÜZİKLERİ KONSERİ

Batman Film Günleri’nin açılışı 1 Mart Cuma akşamı, Batman İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’un yapılacak. Onur Ödüllerinin takdim edileceği gecede başarılı santurzen Sedat Anar ve ekibi, unutulmaz Türk film klasiklerinin müziklerini icra edecek. Film Günleri, 3 Mart Pazar günü sona erecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.