Miraç Kandili Batman’da idrak edildi

Miraç Kandili Batman’da idrak edildi
Yayınlama: 07.02.2024
28
A+
A-

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (Sallahu Aleyhi Vesellem) Allah’ın huzuruna çıktığı gece olan Miraç Kandili’ni idrak etmek isteyen Batmanlılar camilere akın etti.

Batman’da birçok camide Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Batman İl Müftülüğü tarafından Şevket Başak Camii’nde düzenlenen program yatsı namazının ardından Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda Türkçe, Kürtçe ve Arapça mevlit okundu, ilahiler seslendirildi.

Camide okunan duaya eşlik eden vatandaşlar, gecenin manevi atmosferini yaşadılar.

Programda bir konuşma yapan Batman İl Müftü Yardımcısı Tahir Pekim, Miraç’ın İslam tarihinde önemli bir hadise olduğunu söyledi.

Tahir Pekim

“Miraç kandili Peygamber Efendimizin fedakâr davasını bize hatırlatıyor”

Önemine ilişkin Miraç gecesinin ihya edildiğini belirten Pekim, “Miraç kandili Peygamber Efendimizin fedakâr davasını bize hatırlatıyor. Biz de o davanın birer neferleri miyiz? İslam tarihinin kaynaklarına göre Miraç olayı Efendimizin Mekke döneminde ashabıyla birlikte bütün zorluklardan geçtiği bir dönemde vakıa bulmuştur.” dedi.

“Bugün Kudüs kan ağlıyor”

Ümmetin de bugün Peygamber Efendimizin bir dönem yaşadığı zorluklardan geçtiğine dikkat çeken Pekim, “Bugün Kudüs kan ağlıyor. Müslümanların gözü önünde bir avuç Müslüman aç, susuz, bir çare orada bekliyor. 2 milyar Müslüman sadece bakıyor. Bundan daha zor bir durum var mı? Bizim tek kurtuluşumuz Rabbimize yönelmemizdir.” diye konuştu.

“Namaz Allah’ın huzuruna çıkarak farz kılınmış bir ibadettir”

Miraç gecesi Allah’ın huzuruna çıkan Peygamber Efendimizin İslam ümmetine bir takım hediyeler getirdiğini dile getiren Pekim, “O hediyelerden bir tanesi namazdır. Onun için namaz, Allah’ın huzuruna çıkarak farz kılınmış bir ibadettir. Burada bir mesaj vardır. Her birimizin namazı bizim için Miraç’tır, bizim için temizlenme, güç ve kuvvettir. Bu zorlu dünya imtihanında kendimize gelmemize vesiledir.” ifadelerini kullandı.

Programın ardından cami cemaati tarafından hazırlanan ikramlıklar vatandaşlara dağıtıldı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.