Başkan Değirmenci: Batman’ın imar çalışması bitti

50 yılda açılan 48 bin dönümlük imar alanına, 42 bin dönüm daha eklendi ve 90 bin dönümlük imar alanı ile Batman’ın imar çalışması tamamen sona erdi.

Başkan Değirmenci: Batman’ın imar çalışması bitti
Yayınlama: 28.03.2024
535
A+
A-

Batman Tüm Emlakçılar Birliği Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci, “İmar çalışması bitti ve Batman’a en az 30-40 yıl arası imar çalışması bir daha yapılmayacak” dedi.

90 BİN DÖNÜMLÜK İMAR ALANI

İmarın tamamlanmasıyla Batmanın büyük ölçüde rahatladığını belirten Değirmenci, imar sürecini şöyle anlattı: “Batman Batman olalı böyle bir imar çalışması görmedi. 1957 yılından bu yana İmar çalışmasının başladığı günden beri 48.000 dönüm arazi imara açıldı. Bilindiği üzere daha önce imarlı arsa sıkıntısından dolayı hem arsa fiyatları ve daire çok yükselmiş ve 25 yıllık tıkanmış imar plan ve projelerine hızlı bir şekilde bir önceki Valimiz Hulusi Şahin’in girişimleri sonucu 42.000 dönümlük alan Tarım Bakanlığından uzun uğraşlar sonucu imar izni çıkarmış.

6 KAT İMAR İZNİ

Fakir zengin demeden güney batı bölgesi ve körük bölgesinde herkese eşit şekilde 6 kat imar yüzde 25 kullanım alanı verildi. 25 yıldır beklenen Güney Batı bölgesindeki imarı da kısa sürede bitirdiler. Kuzey bölgesinde ise Silvan yolu sağı solu 4 ile 5 kat imar verildi ve Tayyar bölgesinde son olarak iki kat villa imarı yapıldı. İmar müdürlüğü de vatandaşların taleplerini dinleyerek mümkün olduğu kadar sıkıntıları da çözdüler ve işlemlerin kontrolü için kadastroya gönderildi.

BATMAN’IN 40 YILLIK İMAR İHTİYACI GİDERİLDİ

Batman’daki son yıllarda yapılan 42.000 dönümlük imar çalışması tamamıyla hem plan hem de 18 madde bitmiş oldu ve Batman’ın 40 yıllık imar ihtiyacı giderildi. Batman’a bir Batman daha kattılar, bu çok güzel bir çalışma idi hem müteahhitlerin önü açıldı hem Emlakçıların önü açıldı. Özellikle de tarım alanların üzerindeki kaçak yapıların baskısı da azalmış oldu bu çalışmalardan dolayı başta dönemin Belediye Başkan vekilimiz ve Valimiz sayın Hulusi Şahin, sayın Valimiz Ekrem Canalp, Belediye İmar Müdürlüğü, çalışma ihalesini alan Ankaralı Asbey harita imar firması, Kadastro ve Tapu Müdürlüğümüzün çok hızlı titiz bir şekilde bütün işlemleri bitirip vatandaşların tapularını teslim ettiler. Batman’ın en az 35 ile 40 yıllık imar ihtiyacı giderildi bundan dolayı derneğimiz, bölge sakinleri ve arazi sahipleri adına canı gönülden teşekkürlerimizi sunarız” şeklinde konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.