Kırmızı et fiyatlarındaki artış durdurulamıyor

Kırmızı et fiyatlarındaki artışın bir türlü durdurulamadığını belirten Batman Kasaplar Derneği Başkanı Mehmet Ali Rüzgar, bu sorunun acilen önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kırmızı et fiyatlarındaki artış durdurulamıyor
Yayınlama: 17.04.2024
703
A+
A-

Geçtiğimiz yıla oranla kırmızı et fiyatlarının yaklaşık yüzde 300 civarında arttığını aktaran Rüzgar, et fiyatlarındaki artışlara anlam veremediklerini ifade etti.

Et fiyatlarındaki artışın hükümetin yanlış hayvancılık politikasından kaynaklandığını savunan Rüzgar, yetkililerin bu soruna ivedi bir şekilde çözüm getirmesi gerektiğini kaydetti.

“Halktan yana tavır alın”

Et fiyatlarındaki artışlardan en çok vatandaşların mağdur olduğunu belirten Rüzgar, “Kırmızı et fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Bunun bir an önce önüne geçilmesi lazım. Artışlar haddini aştı. Hem bayram öncesi 2-3 defa zam geldi, hemen bayram sonrasında bir daha zam geldi. Hükümet, Tarım Bakanlığı bunun önüne geçmelidir. Bakanlık hayvancılıkla ilgili politikasını kesinlikle değiştirmelidir. Halktan yana tavır alması lazım.” dedi.

“Dana fiyatı artışının nedeni nedir?”

Yetkililer tarafından kimi özel firmaların yararına çalışmaların yapıldığını ileri süren Rüzgar, “Bunu yanlış görüyoruz. Bunun değiştirilmesi ve bu fiyat artışlarının önüne geçilmesi lazım. Geçen seneye oranla et fiyatlarında yüzde 300 bir artış var. Bu ciddi bir meblağdır. Arpa fiyatı geçen sene 7 buçuk lirayken bu sene ise 9 buçuk TL’dir. Sadece 2 TL artış var. Peki, bu dana fiyatının artışının nedeni nedir? Bakanlık olarak buna dur denilmelidir.” diye konuştu.

“Vatandaşlar etin fiyatını sormakla kalıyor”

Vatandaşların kırmızı et alamaz duruma geldiklerini vurgulayan Rüzgar, “Çoğu vatandaş sadece etin fiyatını sormakla kalıyor. Bizler buna üzülüyoruz. Devlet dışardan et ithal etmelidir ve bu ithal eti de kesinlikle hem et balık kurumunun şubelerine dağıtmalı hem de kasaplara dağıtmalıdır. Bu söylediğimiz sektörlere vermemesi lazım. Sektörlere ucuz fiyattan veriliyor. Bu sektörler yine yüksek fiyattan piyasaya eti sürüyorlar.” ifadelerini kullandı.

“500 TL’nin altında dana eti bulunamıyor”

Yaklaşık 10 günde bir et fiyatlarına zam geldiğine dikkat çeken Rüzgar, şöyle devam etti: “Kuzu etinin fiyatı 475 TL bandında gidiyor. Ama 500 TL’nin aşağısında dana etini bulamıyorsun. Ayrıca etin bazı özel bölümleri var, onlar 600-700 TL’ye kadar da çıkabiliyor.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.