Batman Sol Sahil Sulama Birliği Uyardı!

Türkiye genelinde sıcak havalar nedeniyle serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, Batman Sol Sahil Sulama Birliğinden konuya ilişkin uyarı geldi.

Batman Sol Sahil Sulama Birliği Uyardı!
Yayınlama: 31.05.2024
84
A+
A-

Batman Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Metin Sualp, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşlardan, sulama kanallardan kesinlikle yüzülmemesinin istedi. Sualp, “Burada en büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkılması gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi üzüyor. Batman Sol Sahil Sulama Birliği olarak vatandaşların serinlemek için girdiği sulama kanalları gibi sulak alanlarda meydana gelen boğulma vakalarına karşı çeşitli önlemler aldıklarını söyledi. Sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakıalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderdiklerini belirten Sualp, aynı zamanda basın, kamu spotu, SMS yoluyla sistemde kayıtlı kişilere uyarı yapıldığını, baraj, gölet ve sulama kanallarında uyarı levhaları konulduğunu ve okullarda DSİ ile koordineli olarak öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirildiğini bildirdi.

“VÜCUT ISISI ANİDEN DÜŞÜYOR”

Sualp, sulama kanallarına girilmesinin tehlikelerine dikkati çekerek, “Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim göstermesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içindeki bitkilerin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması risk yaratıyor.” dedi.

“SU HAYATTIR, CAN ALMASIN”

Yaz aylarında havaların çok sıcak olması nedeniyle Batman Sol Sahil Sulama Birliği tarafından çeşitli önlemler alınmasına karşın sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma vakalarının yaşandığının altını çizen Sualp, şunları kaydetti: “Serinlemek ya da yüzmek maksadıyla kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Baraj, gölet ve sulama kanallarına girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki her yıl sulama kanalı, baraj ve göletlerde serinlemek isteyen vatandaşlarımız boğularak can vermektedir. Uzmanlar, deniz, nehir, göl, sulama kanalı gibi tesislerde yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bildiğini ve buna rağmen boğulma olayları yaşandığı ifade ediyor. Biz diyoruz ki Su hayattır, can almasın.” Sulama Birliği olarak kamu spotlarıyla bu konuyla ilgili çalışmalar yaptıklarının altını çizen sualp,  sulama kanallarında gerekli uyarı levhalarımız var. Suya girilmesinin tehlikeli olduğuna dair uyarı levhalarımız var. Ama buna rağmen çocuklarımız havanın sıcak olması nedeniyle serinlemek için buralara giriyor. Burada en büyük görev ailelerimize düşüyor. Çocuklarımıza sahip çıkılması gerekiyor. Böyle olumsuz durumların yaşanması bizi derinden üzüyor. “dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.