Fiyatları yükselmesine rağmen yoğun talep var

Bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla sebze ve meyve fideleri pazar ve tezgâhlardaki yerini aldı. Fide satıcıları geçen seneye göre fiyatların yüksek olmasına rağmen fidelere talebin yoğun olduğunu söyledi.

Fiyatları yükselmesine rağmen yoğun talep var
Yayınlama: 03.05.2024
135
A+
A-

Batman’da havaların ısınması ile birlikte sebze ve meyve fideleri tezgâhlardaki yerini aldı. En çok satılan domates, salatalık ve biber fidesi olurken, fide satıcıları yaklaşık 20 çeşit fide sattıklarını belirtti.

Köylüler bahçe ve arazilerinde, şehirde yaşayan halk ise evlerinin bahçe ve balkonlarındaki saksılara ekmek üzere sebze ve meyve fidesi satan yerlere yöneldi.

“Fideleri; çiftçilere, köylülere ve hobi için alanlara satıyoruz”

Fide satışlarına bir aydır başladıklarını ve ay sonuna kadar süreceğini belirten fide satıcısı İsmail Toğluk, “Her yıl nisan ayında fide çeşitlerimiz geliyor. Çiftçiler, köylüler ve hobi için alanlara satıyoruz. Bu sene fiyatlar biraz yüksek olduğu için satışlarımız azaldı. Satamadığımız fideler kuruyunca çöpe gidiyor ve bu da bize zarar oluyor. Geçen sene 2-3 lira olan fide fiyatları bu sene 6-7 liraya çıktı. Bizlerde domates, salatalık, biber, patlıcan, karpuz, kavun ve sebze çeşitlerinin tüm fideleri var. Satışlarımız halen devam ediyor ve mayıs ayının sonlarına kadar devam edecektir. Bizden bir fide alan da 5 bin tane alan da var.” diye konuştu.

“Fiyatları biraz yüksek olsa da yine millet alıyor”

Yükselen fiyatlara rağmen fide satışlarının iyi olduğunu ifade eden bir diğer fide satıcısı İbrahim Uğurtay, “Burada salatalık, patlıcan, biber çeşitleri, domates, karpuz ve kavun fidelerini satıyoruz. Bizde 20 çeşit fide vardır. Ramazan ayından beri fide satışlara başladık ve neredeyse 2-3 ay böyle devam ediyor. Bu sene fide satışlarından memnunuz. Fide fiyatları biraz yüksek olsa da yine millet alıyor. Genelde tarlası ve bahçesi olanlar fide alıyor. Hatta bazıları evlerinin balkonlarındaki saksılara ekmek içinde çok alanlar var. Fidelerin satışları ve ekim ay sonuna kadar devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.