Üç günlük işi bir saatte bitiriyor

Batman’da traktörüyle çevresindeki bahçe ve tarlaları sürerek geçimini sağlayan çiftçi Eşref Aslan, bir insanın üç günde yaptığı işi traktörüyle bir saatte bitirdiğini söyledi.

Üç günlük işi bir saatte bitiriyor
Yayınlama: 01.05.2024
140
A+
A-

Batman merkeze bağlı Balpınar (Gresira) beldesine bağlı Zorköy Mahallesinde ikamet eden çiftçi Eşref Aslan, traktörü olmayan çiftçilerin tarlasını ve bahçesini sürerek geçimini sağlıyor.

Traktörüyle tarla, sera ve bahçeleri sürdüğünü belirten Aslan, traktörüne aldığı yeni cihazıyla sert olan toprakları yumuşatarak 3 günlük işi bir saate bitirdiğini ifade etti.

“Traktörü ve cihazı olmayan çiftçinin ihtiyacını karşılıyoruz”

Çiftçilikle beraber traktör işini de yaptığını belirten Aslan, “Traktörümle bahçelerin çapasını yapıyorum. Tarlaları sürüyorum. Sert olan toprakları aldığım cihazla yumuşatmaya çalışıyorum. Seraların içine büyük traktörler girmediği için seraların torağını da sürüyorum. Bu iş üzerinde geçimimi yapıyorum. Yaklaşık 10 yıldır bu işi yapıyorum ama bu cihazımı iki yıldır aldım. Sert olan toprağı yumuşatan cihazdan köyde üç tane var. Üçümüz de bu şekilde çalışıyoruz. Bu şekilde traktörü ve cihazı olmayan çiftçinin de ihtiyacını karşılıyoruz.” dedi.

“Allah’a şükürler olsun, bu şekilde geçimimi sağlıyorum”

Bir kişinin üç günde yapacağı işi bir saate bitirdiğini ifade eden Aslan, “Bu cihazla tarlanın yüzde 80 işçiliği azalıyor. Bu şekilde çitçiye rahatlık sağlıyoruz. Bir kişinin iki üç günde yapacağı işi traktörüme taktığım bu cihazla bir saatte bitiriyorum. Bu şekilde hem maliyet düşüyor hem işçilik azalıyor hem de zamandan kazanılıyor. Allah’a şükürler olsun bu şekilde geçimimi sağlıyorum. Yüksek akaryakıt fiyatından şikâyetçiyiz ama elimizden bir şey gelmiyor. Akaryakıt fiyatının düşürülmesini isterim. Çünkü akaryakıt fiyatı düşerse biz de fiyatımızı düşürürüz ve hem çiftçi kazanır hem de biz kazanırız.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.