Vekil Ekmen, Batman’ın yıl dönümünü mecliste kutladı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşma yaparak Batman’ın 16 Mayıs 1990’da il statüsüne kavuşmasının yıldönümünü kutladı.

Vekil Ekmen, Batman’ın yıl dönümünü mecliste kutladı
Yayınlama: 16.05.2024
49
A+
A-

Batmanımızın yaşı nüfusta 34 gözükse de 10.000’lerce yıllık bir tarihi vardır diyen Ekmen, Batman’ın zenginliklerini şu sözlerle ifade etti:

“Batman’ımızın il oluşunun 34’üncü yıl dönümü. Batman 34 yaşında nüfusta gözükse de 10 binlerce yıllık tarihi olan bir yer. Cevizi, balı, çileği, Mereto Dağı ile Sason’umuz, bağları ve üzümleriyle Gercüş’ümüz; Leonardo Da Vinci’ye ilham kaynağı olan, Cezeri’yi konuk etmiş saraylarıyla Hasan Keyf’miz; mısırı, pamuğu, fıstık bahçeleriyle Beşiri’miz; Hazo Kalesi ile Kozlukumuz; milattan önce 3500’le tarihlenen oyun takımının sergilendiği müzemiz, Malabadi Köprümüz, Batman çayında yeni keşfedilen Kırk Gözlü Köprümüz, Leonardo Di Caprio’nun heyecanla paylaştığı cinsi tükenen balıkların yaşadığı Dicle’miz sizlerin ziyaretini bekliyor. Bütün bunların yanında Batman Aram Tigran’ı, Karepeto Xaco’yu, Cigerxwin’i çağın önemli sanatçılarından Ahmet Güneştekin’i ve yazar rahmetli Abdulcelil Candan’ı ile Türkiye’nin kültürel çeşitliliğine büyük katkıda bulunan bir ilimizdir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.