Balık satıcıları satışlardan memnun

Kış aylarıyla beraber balık sezonunun açılmasıyla birlikte, balıklar da tezgâhlardaki yerini aldı. Batman’daki balık satıcıları hem balık bolluğundan hem de satışlarından memnun.

Balık satıcıları satışlardan memnun
Yayınlama: 14.01.2024
335
A+
A-

Özellikle kaliteli protein, uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri (omega-3 yağ asitleri), vitaminler ve minerallerce zengin olan balığın faydaları saymakla bitmiyor.

Havaların soğumasıyla beraber besin deposu olan balığa rağbetin arttığını belirten balık satıcıları, balık fiyatlarının 50 liradan başladığı ve 250 liraya kadar çıktığını ifade etti.

Batman’daki balık satıcıları, kış aylarının başlamasıyla balıkta bolluk yaşandığını ve birkaç balık çeşidi dışında bütün balık çeşitleriyle halkın balık ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

“Balık çeşitlerinde bolluk var”

Hamit Kartal

Vatandaşların en çok istavrit balığı almayı tercih ettiğini belirten balık satıcısı Hamit Kartal, “Şu an kış aylarındayız ve balık sezonudur. Kışın yaklaşık 3 ay balık mevsimi vardır. Ocak, şubat ve Mart’tan sonra sezon bitiyor. Şu an hamsi haricinde genelde tüm balıklar mevcuttur. Bizde deniz çeşitleriyle beraber tatlı su balıklarının hepsi var. Vatandaş şu an genelde istavrit balığı almayı tercih ediyor. Balıklarda omega-3 olması nedeniyle ailelerin haftada 2 veya 3 defa tüketilmesini doktorlar tavsiye ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Haftada bir veya iki sefer de olsa balık tüketilmesi faydalıdır”

Feyzullah Altuner

Kendilerine Türkiye’nin dört bir tarafından balık geldiğini belirten bir diğer balık satıcısı Feyzullah Altuner, “Sezonumuzun tam ortasındayız ve balıklar da bol geliyor. Balık fiyatı et fiyatlarına göre uygundur. Çay balığından deniz balığına her türlü balık çeşitlerimiz mevcuttur. Özellikle doktorların tavsiyeleri üzerine söylüyoruz: haftada bir veya iki sefer de olsa balık tüketilmesi faydalıdır. Bizde Siirt Botan çayından, Malabadi’den, Adıyaman’dan, Tunceli tarafından, Elâzığ tarafından ve Türkiye’nin 4 tarafından çeşit çeşit güzel balıklar oluyor.” dedi.

“Fiyatları normal olan balıklar daha çok tercih ediliyor”

Kırmızı ve beyaz ete göre balık fiyatlarının çok uyguna geldiğini ifade eden Altuner, “Balık fiyatlarımız 50 liradan başlıyor ve 250 liraya kadar çıkıyor. Tabi daha yüksek fiyatlara olan balıklar da var ama bu bölgemizde gitmiyor. Fiyatları normal olan balıklar daha çok tercih ediliyor. Yalnız bu sene pek hamsi bulamadık. Taze olan hamsiler bitti ve şoklu olanlar gelmeye başladı ama istavritte bolluk var ve fiyatlar da uygun. Bir hafta 10 gün sonra onun da fiyatının yükseleceğini tahmin ediyoruz. Maliyetlere baktığımız zaman beyaz etten kızımızı ete kadar fiyatları çok yüksek. Ama balığın fiyatı 50 liradan başlıyor ve çok uygundur. Bir aile 2-3 kilo balık alsa yeterli oluyor.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.