DSİ’DEN UYARI!

Yaz döneminin başlamasıyla birlikte yaşanabilecek boğulma olaylarını önlemek maksadıyla DSİ Bölge Müdürlüğü çeşitli tedbirler alınması yönünde uyarılarda bulundu.

DSİ’DEN UYARI!
Yayınlama: 24.04.2024
118
A+
A-

Batman’da yaz döneminin başlamasıyla birlikte yaşanabilecek boğulma olaylarını önlemek maksadıyla Devlet Su İşleri 10’uncu Bölge Müdürlüğü tarafından çeşitli tedbirlerin alındığı belirtildi.

Havaların ısınmasıyla vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda oluşan boğulma vakalarına karşı alınan tedbirleri paylaşan DSİ 10’uncu Bölge Müdürlüğü, alınan tedbir ve yapılan uyarılara rağmen boğulma vakalarının yaşandığını ifade etti.

DSİ 10. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada; basın yoluyla uyarı ve bilgilendirme yapılması, SMS yolu ile sistemde kayıtlı kişilere yapılan uyarılar (sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum/kuruluş temsilcilerinden oluşan bin 860 kişiye boğulma vakalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderilmektedir. Baraj, gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları konulması, görevli personelimizce mahallinde yapılan uyarılar. Kamu spotu (film, afiş ve el ilanları) ile yapılan uyarılar. Okullarda öğrencilere yönelik yapılan eğitim çalışmalarının yapıldığı belirtildi.

“Bölgelerde boğulma olayları maalesef yaşanmaya devam etmektedir”

Açıklamada; “Özellikle yaz aylarında, bölgemizde havaların çok sıcak olması nedeniyle DSİ tarafından çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma olayları maalesef yaşanmaya devam etmektedir.” denildi.

Açılamanın devamında; “Suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında, zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi (soğuk şoku: İlk başta ağır bir solunum yetmezliği, hızlı nefes alıp verme, panik, kalp atış hızı ve tansiyonun yükselmesi.) yaşanabilmesi, tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması, göl alanı içerisinde su alma yapısı vb. sanat yapılarının yer alması, sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle; baraj, gölet ve sulama kanallarına, girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir.” ifadelerine yer verildi.

“Tabela uyarılarına dikkat edin”

Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesinin tehlike oluşturan faktörlerin sıralandığı açıklamada; “Hava sıcaklıklarının artış gösterdiği yaz aylarında serinlemek amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında suya girilmemesi, girenlerin uyarılması ve engellenmesi can kayıplarını önleyeceğinden, bu yapılar etrafında yer alan uyarı tabela ve yazılarına mutlak surette uyulması vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır.” diye belirtildi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.